Zero Waste Vs Less Waste

8.jpg

Wiele osób często myli pojęcia ZERO WASTE i LESS WASTE. Mimo, że oba odnoszą się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie produkcji śmieci to zachodzą między nimi znaczące różnicę, które postaramy się Wam wyjaśnić.

Less Waste jest to styl życia zakładający zmniejszenie ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum. Wymaga od nas wprowadzenia wielu zmian, które pozwolą nam na przyswojenie ekologicznych nawyków. Brzmi poważnie prawda? Tak naprawdę nie ma czego się bać. Styl Less Waste można bowiem traktować jak dobrą rozgrzewkę przed zdecydowaniem się na bardziej wymagający Zero Waste.

Og Mandino, autor światowego bestsellera „Największy kupiec świata” napisał, że „dobre nawyki to klucz do wszelkich sukcesów, złe zaś to otwarte wrota, przez które wkracza porażka”.

Słowa pisarza idealnie oddają styl Less Waste, który wymaga od nas porzucenia pewnych przyzwyczajeń na rzecz tych nieszkodliwych dla środowiska np.

myśl less waste

- Chodzenie z własną, materiałową torbą na zakupy. Coś tak banalnego pomoże nam z marszu zacząć naszą przygodę z Less Waste.

- Zaprzestanie wyrzucania jedzenia. Przemyślane zakupy i uważny przegląd lodówki przed wyjściem do sklepu pozwoli nam na zmniejszenie ilości wyrzucanego pożywienia.

- Próba naprawy lub znalezienia innego zastosowania zepsutych przedmiotów (np. torby na zakupy ze starych ubrań) to kolejny dobry krok na życie w zgodzie z naturą.

Jak już zdążyliście zauważyć Less Waste to przede wszystkim walka z przyzwyczajeniami. Ten ekologiczny styl życia nie wymaga od nas większych poświęceń. Wystarczy z większą świadomością patrzeć na codzienne czynności i podejmować mniej szkodliwe dla środowiska decyzje.

Styl Zero Waste jest praktycznie rozszerzoną wersją dobrze nam znanego Less Waste. To tak jakbyśmy w swojej ulubionej grze weszli na wyższy poziom trudności. Czeka nas więcej główkowania i więcej przydatnych, ekologicznych nawyków!

odcinaj zbędną konsumpcję

- Ogranicz konsumpcję do minimum. Wypracowałeś sobie zwyczaj świadomych zakupów ale przy Zero Waste to nie wystarczy. Zastanów się co jest Ci niezbędne do życia i trzymaj się tego. Nie bój rozstać się z wygodnictwem. Zamień opakowania po słodyczach na skórki owoców a worki na śmieci na kompostownik!

- Samodzielnie staraj się naprawiać domowe usterki i daj starym przedmiotom nowe życie. Warto przetrząsnąć garaże i strychy. Może uda Ci się odrestaurować stary rower lub zegar ścienny?

- Zredukuj ilość swoich dóbr. Przejdź jak burza przez szafki, do których od lat nie zaglądałeś. Zastanów się jakie przedmioty są Ci niezbędne do życia, a czego możesz się bez żalu pozbyć.

Podsumowując można zauważyć, że pomimo różnic oba style nawołują do podjęcia pozytywnych działań w naszym życiu. Praktykowanie Less Waste to świetna opcja, by zmienić swoje nawyki i przejść swój ekologiczny „chrzest ognia”, po którym bardziej odważni może zdecydują się na trudniejszy, ale na pewno bardziej przyjazny środowisku Zero Waste. Wszystko zależy od Was, którą drogą pójdziecie. Nieważne jednak czy wybierzecie skok na głęboką wodę z Zero Waste czy dłuższą wędrówkę z Less Waste z kodem od nas zawsze będzie łatwiej ;). Wpisz przy zamówieniu Kod: WYBIERAMEKOLOCO i skorzystaj z 15% rabatu. Ilość kodów ograniczona do 20. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl