Wpływ koronawirusa na planetę i Zero Waste

4.jpg

          Obecna sytuacja budzi w nas mieszane uczucia i dosłownie wywraca nasze życia do góry nogami. Zamknięte miejsca pracy i zakaz wychodzenia z mieszkań to czynniki, które całkowicie paraliżują nasze dotychczasowe codzienne obowiązki i popychają nas ku szukaniu alternatywnych zajęć. Pomimo niebezpieczeństwa z powodu ryzyka bycia zarażonym i spowolnionego rozwoju gospodarki w kraju, sytuacja ta ma również swoje zalety związane z rozwojem stylu Zero Waste i ekologii.

ręka trzymająca gałąź

1. Zwiększona świadomość ekologiczna

        Akcja #ZostańWdomu nawołuje do pozostania w swoich mieszkaniach i ograniczenia kontaktu z innymi ludźmi. Jej idea jest odpowiedzialna i bardzo potrzebna w obecnej sytuacji, jednak może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie (zwłaszcza ludzi mieszkających w centrach miast). Zamknięcie w czterech ścianach powoduje, że ludzie z tęsknotą patrzą na zieleń drzew zaglądających zza okna. Dopiero w takim momencie jesteśmy w stanie docenić te pojedyncze wyjścia na spacer czy na rower. Zakaz wychodzenia powoduje przywiązanie do przyrody i dosadnie ukazuje nam co tak naprawdę jest w życiu ważne i bez czego człowiek nie może się obyć.

uśmiechnięta kobieta w słońcu

2. „Znów mamy czym oddychać”

          Mogą teraz spokojnie powiedzieć mieszkańcy większych miast. Toksyczne chmury rozrzedzają się, zanieczyszczenie powietrza spada, a wszystko to dzięki ograniczeniom transportu i produkcji przemysłowej, które obniżają emisję CO2. Obostrzenia te zostały oczywiście zastosowane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa. Mniej samochodów na drogach i zamykanie fabryk to mniej toksyn w powietrzu, a mniej zanieczyszczeń to nasze zdrowie i lepsze samopoczucie!śmietnisko

3. Mniejsza produkcja śmieci i odpadów

          Zamknięcie restauracji, barów i kin ogranicza nasze życie towarzyskie i kulturalne ale również uszczupla produkcję śmieci. Wyrzucamy tylko to co wykorzystamy w domu. Nie wychodzimy z domów, więc po ulicach nie walają się reklamówki czy puszki. Oprócz tego w dużej ilości domów śmieci się segreguje co jeszcze lepiej wpływa na środowisko. Podczas gdy my spędzamy czas w domu, Matka Natura może odetchnąć.

drewniane klocki

4. Zero Waste i ekologiczny rozwój osobisty

          Siedzenie w domu motywuje do szukania alternatywnych zajęć do zabicia nudy. Ludzie coraz częściej sięgają wtedy po ekologiczne i nieoczywiste rozwiązania.

Kobiety łapią za szydełka i dziergają prawdziwe arcydzieła (z ekologicznej włóczki) oraz próbują swoich kulinarnych zdolności we własnym ekologicznym wypieku pieczywa. Cała rodzina wychodzi z tego zwycięsko, wraz z oryginalnym stylem i pełnymi brzuchami.

Mężczyźni mogą w tym czasie dać upust swojej duszy artysty i tworzyć meble własnego pomysłu. Również często zajmują się rozwijaniem ogrodu i dbaniem o teren wokół domu.

rodzina

5. Czas spędzony z rodziną

          Czas kwarantanny to chwile spędzone z rodziną. Jest to idealna okazja do przekazania wiedzy na temat ekologii i stylu życia Zero Waste najmłodszym domownikom. Dzieci podglądające ekologiczne zachowania rodziców na pewno skorzystają z tych rozwiązań w przyszłości a ich świadomość ekologiczna będzie rozwijana od najmłodszych lat. Pokoleniowy sukces!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl