Czym jest zero waste?

2.jpg

  
        Zero Waste to styl życia zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów. Zapoczątkowała go Bea Johnson, która postanowiła zrezygnować z wytwarzania śmieci. Kobieta wraz z mężem i dwójką dzieci w rok zgromadziła tylko słoik śmieci, których nie mogła poddać recyklingowi. Swój styl życia nazwała mianem Zero Waste (z ang. zero marnowania). Aby wesprzeć ruch Zero Waste nie musisz rezygnować z kupowania opakowań, kosmetyków czy nawet ze swojego auta. Wystarczy, że bedziesz stosowal się do kilku zasad którymi kieruje się ta idea:

kobieta z wyciągniętą ręką

1.Odmawiaj (z ang. refuse), oznacza dbałość o to, aby nie dostarczać dodatkowych śmieci do naszego domu, czyli np. ograniczenie zakupu jednorazowych reklamówek plastikowych .

Możemy je zastąpić siatkami wielorazowego użytku, które coraz częściej pojawiają się nawet w supermarketach, ale nie brakuje ich także na stronach internetowych z ekologicznymi produktami. Taka siatka może zastąpić nawet kilkaset tych jednorazowych i zmniejszyć koszt zakupów. Statystycznie każdy Polak zużywa od 250 do 300 reklamówek foliowych rocznie, co oznacza, że wydajemy nawet do 200 zł na same reklamówki, które po powrocie do domu najczęściej lądują w koszu.

reduce reuse recycle

2.Ograniczaj (z ang. reduce), ta zasada opiera się na zminimalizowaniu niepotrzebnych zakupów, życia w minimalistyczny sposób, kupowaniu tego co jest nam niezbędne do życia.

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że co czwarty z nas kupuje niepotrzebne rzeczy i tym samym wydaje na nie aż do 500 zł rocznie. Na pierwszym miejscu zbędnych zakupów znalazły się ubrania i buty. Co sezon kupujemy nowe ubrania i obuwie, choć te z poprzedniego lata są w świetnym stanie i nadają się do użytku.

rzeżucha w skorupkach jajek

3.Wykorzystaj ponownie (z ang. reuse), staraj się szukać wielorazowych opakowań, które możesz wykorzystać ponownie w przyszłości. Unikaj jednorazówek.

W ciągu całego życia przeciętna kobieta zużywa 11 tysięcy produktów do higieny intymnej. Większość z nich ląduje na wysypiskach śmieci, uwalniając do gleby wszystkie toksyczne substancje, użyte przy produkcji. Te same wchłaniane są również do naszych ciał przez kontakt ze skórą. To tampony i podpaski, które zaburzają nie tylko ekosystem, ale też nasze zdrowie. Na rynku pojawiła się alternatywa którą są kubeczki menstruacyjne. Produkt ten nie wchłania żadnych cieczy przez co w żaden sposób nie ingeruje w naszą florę bakteryjną i przy odpowiedniej konserwacji możemy go używać nawet do 15 lat, a koszt zakupu zwraca się po około 4 miesiącach.

puste opakowania

4.Recyklinguj (z ang. recycle), celem tej zasady jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

Jedną z mniej oczywistych rzeczy które mogą zostać poddane recyklingowi są baterie. Ten produkt nie może być wrzucany do zbiorowego pojemnika, ponieważ zawiera substancje chemiczne i metale ciężkie takie jak rtęć. Warto więc zainwestować w baterie które można ładować- mają dłuższą żywotność i możemy je wykorzystać wielokrotnie.

warzywa i owoce

5.Kompostuj (z ang. rot ), kompostowanie to naturalny proces wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów organicznych.

Do stworzenia naturalnego kompostu możemy użyć nawet skoszonej trawy, uzyskamy w ten sposób tani i ekologiczny nawóz dla naszych roślin ogrodowych oraz ograniczymy ilość odpadów.

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych produktów, które pomogą wam stać się człowiekiem wspierającym ideę zero waste.

1.https://www.ekoloco.pl/kolekcja/sklep/siatka-na-zakupy-paryzanka

2.https://www.ekoloco.pl/kolekcja/sklep/kubeczek-menstruacyjny-perfect-cup-s

3.https://www.ekoloco.pl/kolekcja/sklep/woskowijka-tropical-beepack-1-szt

4.https://www.ekoloco.pl/kolekcja/sklep/patyczki-higieniczne-z-bambusa

5.https://www.ekoloco.pl/kolekcja/sklep/metalowe-slomki-ze-stali-nierdzewnej-kopia-kopia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl